Sredinom 2015 pojavio se u nemačkom naučnom časopisu Publizistik esej pod naslovom Der mediatisierte Lebenswandel. Permanently online, permanently connected. Da ne bude zabune, nije u pitanju peer-reviewed članak nego esej nastao u kooperaciji profesora Forderera, nosiloca projekta, i dvadesetak istraživača i naučnika različitih instituta za komunikologiju, saradnika na projektu, koji dolazi iz cele Nemačke. Zajedničko im je svima istraživaštvo u oblasti komunikacije i medija, kao i sociološka perspektiva. Cilj im je bio da ukažu na probleme sa kojima se sreću – i sretaće se – oni koji žele da istražuju u ovoj i srodnim oblastima. Esej su koristili kao formu jer dozvoljava više slobode. Iz tog razloga su ponegde namerno i preterivali ne bi li tako dodatno naglasili ono o čemu je reč.
